Czy jesteśmy „EKO”?

W zeszłym tygodniu w naszej szkole odbyła się ankieta dotycząca ekologii i ochrony środowiska. Została ona przeprowadzona w ramach projektu TO(działa)MY!, koordynowanego przez fundację charytatywną UNICEF.

W ankiecie wzięło udział 131 osób, w tym uczniów, nauczycieli i rodziców.

Z badania wynika, że dla zdecydowanej większości naszej szkolnej społeczności, bo aż dla 99%, kwestia ochrony przyrody jest niezwykle istotna. Dowodem tego, zdecydowanie może być fakt, że aż 97% ankietowanych segreguje śmieci. Kolejnym pozytywnym wynikiem jest fakt, że 77% osób, które wypełniły ankietę, przynajmniej raz brało udział w akcji „sprzątania świata”, a 94% badanych robi użytek z niepotrzebnych ubrań, wrzucając je do specjalnych pojemników, takich jak PCK lub rozdając rodzinie czy znajomym.

Z ankiety wynika również, że pakowanie zakupów wśród naszych ankietowanych jest bardzo przemyślane. 75% badanych wybierając się na zakupy, zabiera ze sobą swoją torbę, 7% pakuje zakupy w torbę papierową, zakupioną na miejscu w sklepie, a 18% zabiera towar w rękę. Ani jedna osoba ankietowana nie korzysta z plastikowych reklamówek.

Podsumowując, myślę, że z powodzeniem możemy określać się mianem „zielonych”. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że osoby, które nie wzięły udziału

w ankiecie, nie przyczyniłyby się do pogorszenia jej statystyk.