Akcja DKMS

26 października wolontariusze z klasy 3D przeprowadzili w naszej szkole rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Osoby, które się zgłosiły, podczas rejestracji wypełniły papierowy formularz, a następnie otrzymały pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej. Pałeczki wraz z deklaracjami zostały spakowane a następnie odesłane pocztą na adres Fundacji DKMS. Z przesłanych próbek zostaną wykonane typizacje antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców komórek macierzystych.

Procedura rejestracji trwa około 2-3 miesiące od momentu odesłania pakietu rejestracyjnego. Po tym okresie Dawca otrzymuje powiadomienia o rejestracji drogą mailową. O poszczególnych etapach procesu rejestracji Dawca jest informowany za pośrednictwem SMS i e-maila.

Udało się dokonać rejestracji 8 osób, jednak to wcale nie jest mało❗️

Wiosną planujemy powtórzenie akcji i zachęcamy wszystkie pełnoletnie osoby by się zarejestrowały, a w razie wątpliwości klasa 3D wraz z wychowawcą panią Joanną Gabral-Kwiecień, chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i opowiedzą o przebiegu rejestracji a także metodach pobierania komórek macierzystych.