Grudzień miesiącem Praw Człowieka

10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Powszechną Deklaracje Praw Człowieka. Na pamiątkę tego wydarzenia grudzień stał się nieformalnym miesiącem Praw Człowieka a data 10 grudnia jest oficjalnym Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.

To dobra okazja, aby zaangażować się w szereg akcji związanych z prawami człowieka lub przynajmniej zastanowić nad samą ideą praw człowieka, zwłaszcza w dzisiejszym niezbyt spokojnym świecie.

Jedna z organizacji, która walczy od ponad 60 lat o przestrzeganie praw człowieka na świecie to AMNESTY INTERNATIONAL. Zachęca ona do pisania listów i petycji ws prześladowanych więźniów politycznych i bojowników o praw człowieka na całym świecie.

W tym roku Maraton Pisania Listów poświęcony jest bohaterkom i bohaterom, którzy walczą o wolność zgromadzeń i prawo do protestu. Największa akcja na rzecz praw człowieka obejmie ponad 200 krajów i terytoriów. Między 28 listopada a 11 grudnia będzie można pisać listy również w kilkuset miejscach w całej Polsce. Będzie można również napisać petycje on line w obronie konkretnych osób lub wszystkich tegorocznych bohaterów i bohaterek maratonu.

Prawa człowieka są również przedmiotem corocznej edycji Festiwalu Filmów WATCH DOCS. W tym roku festiwal filmowy praw człowieka rusza 2 grudnia a kończy się 11 grudnia. Zachęcamy do udziału, aktywności.

Nie bądźmy obojętni, bo jak mawiał słynny grecki myśliciel starożytny Sokrates, zło bierze się z niewiedzy i obojętności.

Polecamy również zapoznanie się ze stroną jednej z największych międzynarodowych organizacji praw człowieka – HUMAN RIGHTS WATCH

Zachęcamy do odwiedzania stron:

https://amnesty.org.pl/ – MARATON LISTÓW

https://watchdocs.pl/watch-docs/2022 – FESTIWAL FILMOWY

https://www.hrw.org/ – HUMAN RIGHTS WATCH

Szczegóły dotyczące maratonu praw człowieka w Zośce, kiermaszu dla praw człowieka oraz muzycznego akcentu dla praw człowieka, które będą miały miejsce w dniach 7-8 grudnia w naszej szkole pojawią się w poniedziałek. Ale już teraz zachęcamy do odwiedzenia stron podanych w ogłoszeniu.

Na koniec mały dowód, dlaczego tego typu akcje są ważne – Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, bohater Maratonu Pisania Listów 2012, laureat tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, kiedy wyszedł na wolność w czerwcu 2014 powiedział Amnesty International: 

“Chcę podziękować szczególnie za wsparcie moralne. Rzeczą, która miała największy wpływ, były listy, które dostawałem od zwykłych ludzi i chcę za to specjalnie podziękować Waszym aktywistom”Alaś Bialacki

Prawa człowieka to nasza wspólna sprawa, nie mająca barw politycznych, religijnych czy moralnych dlatego działajmy tak jak potrafimy i na ile nas stać.